Ocak 12, 2019

Yüzüklerin Efendisi: İşte Orta Dünyanın En Kötü 7 Yaratığı!

1. Gothmog;

Balrog’ların efendisidir, Angband’ın Yüksek Reisi olarak da bilinir. Melkor’un ordusunun en değerli askerlerindendir. Kendisine ait trol muhafızları vardır. Feänor, Fingon gibi bir çok güçlü elfi katletmiştir.
Ecthelion tarafından öldürülmüştür.

2. Ancalagon;

Öfke savaşında Melkor’un ejderha birliklerine komuta etmiştir. Orta Dünya’nın en büyük ejderhasıdır, kilometrelerce yükseklikten uçmasına rağmen güneş ışınlarını kapatıp, şehri karanlığa boğar.
Eärendil tarafından öldürüldüğünde, yere düştüğü bölge yok olmuştur.

3. Glaurung;

Dev solucan olarak da bilinen, ateş püskürten bir sürüngendir. Melkor’un ordusundan olup, Beleriand’ın Yüksek Elflerine karşı savaşmıştır. Fiziksel gücü yanı sıra zekası ve hileleriyle ön plana çıkmıştır. Turin’in büyülü kılıcıyla yaralanmış bir süre sonra da ölmüştür.

4. Angmar’ın Cadı Kralı;

Sauron’un kendilerine sunduğu Güç Yüzüklerini aldıktan sonra Sauron’a hizmet etmişlerdir. Nazgûller önceden haşmetli krallardı ancak Sauron tarafından kandırıldılar.
Kralın dönüşü filminden hatırlayacağınız üzere Eowyn ve Merry tarafından öldürülmüştür.

5. Sauron;

Melkor yenildikten sonra kaçtı, uzun zaman sonra gücünü toplayarak geri döndü. Önce güç yüzüklerini sonra onlara hükmeden tek yüzüğü yaptı. Böylece başlayan savaş, 3. Çağın 3019 yılında Gollum’un ele geçirdiği tek yüzükle beraber düşmesiyle Sauron sonsuza kadar yok oldu.

6. Melkor;

Ainur’un en güçlüsüdür. Silmarilleri zorla ele geçirdikten sonra Feänor tarafından “Kara Düşman” anlamına gelen Morgoth ismi takılmıştır. Elfleri de orklara dönüştürmüş ve Balrog’ları kötülükle etkileyip kendi askeri yapmıştır.
Sağ kolu ve en sadık hizmetkarı Sauron’dur.

7. Ungoliant;

Karanlıktan doğan dev örümcek. Melkor, Ungoliant’ı bulup ona teklif yapar, yanımda savaş ne istersen vereyim ve Ungoliant teklifi kabul etti. Ancak Ungoliant’ın bitmek bilmez bir iştahı vardı, kutsal ağaçların özlerini kurutana kadar içti ve devasa boyutlara ulaştı.

O kadar büyüdü ki Melkor bile korktu. Doymak bilmeyen Ungoliant en sonunda Silmarilleri istedi. Melkor reddedince, Ungoliant Melkor’a saldırdı, çığlıkları duyan Balrog’lar geldi ve Ungoliant kaçtı. Kendini yiyerek öldüğü düşünülür. Yüzüklerin Efendisi Kralın Dönüşü filminde Sam’in savaştığı örümcek Shelob, Ungoliant soyundandır.

Benzer İçerikler;