İlginç Bilgiler

Yüzüklerin Efendisi ve Hobbit Filmlerinde Geçmeyen Bilgiler!

Yüzüklerin Efendisi ve Hobbit Filmlerinde Geçmeyen Bilgiler!

Tolkien imzalı Orta Dünya efsanesi hakkında Yüzüklerin Efendisi ve Hobbit filmlerini izlemekle öğrenemeyeceğiniz 9 küçük bilgi;

Mavi Büyücüler;

Gandalf, Hobbit filminde, Orta Dünya’da 5 büyücü olduğundan söz etmekte. Bunlar; Saruman, Gandalf, Boz Radagast ve 2 Mavi Büyücü. Filmde isimlerinden bahsetmediği bu 2 mavi büyücünün isimleri Mavi Alatar ve Mavi Palando’dur.

Legolas ve Gimli’nin Akıbeti;

Legolas ve Gimli tek yüzük yok olduktan sonra da yıllarca iki iyi dost olarak yaşamaya devam ediyorlar. Aragorn’un ölümünden sonra ise Legolas ve Gimli ölümsüz diyarlara gitmek için bir gemi inşa ediyor ve Orta Dünya’dan ayrılıyorlar.

Yüzük neden kartallar ile götürülmedi;

Kartallar Orta Dünya’da diğer ırklar gibi özgür bir ırktır, yani taşıma aracı veya sadece her istenileni yapan yaratıklar değillerdir. Gandalf’a yardım etme sebepleri sadece arkadaş olmaları. Ayrıca kartallar, Frodo’yu neden götürmedi derseniz, böyle bir yolculuk çok dikkat çeker ve yolda öldürülebilir ve yüzük Sauron’un eline geçebilirdi.

Işıldayan Kılıç;

Hobbit filminde Bilbo Baggins’in orklar yakındayken parlayan kılıcını hatırladınız mı, daha sonra Yüzüklerin Efendisi filminde de Frodo da kullanmıştı. Orta Dünya’da bu kılıçtan aslında 3 tane var, biri Thorin Meşekalkan’da diğeri de Gandalf’ın kılıcı. Ancak efekt maliyeti sebebiyle filmde Gandalf’ın kılıcına efekt verilmemiş.

Yüzüğü Gandalf kullansaydı;

Tolkien’e bir hayranı yüzüğü Gandalf kendi çıkarları doğrultusunda kullansaydı ne olurdu sorusuna, mektubunda şunları söylemiştir; “Eğer Gandalf tek yüzüğü kullanmak istese idi savaşta Sauron’u alt ederdi. Fakat daha sonrasında ise Sauron’dan daha beter bir kötülüğe düşerdi.”

Ancalagon;

Pek bahsi geçmez ama Orta Dünya’da çok önceden yaşamış devasa yaratıklar vardı, bunlar; devasa örümcek Ungoliant, Gandalf’ın öldürdüğü Balrog’un atası Gothmog ve Smaug’dan onlarca kat büyüklüğündeki dev ejderha Ancalagon.
Ungoliant hariç hepsi de Öfke Savaşı’nda vardı, artık bu savaşı siz düşünün.

Öfke Savaşı’ndaki Yaratıklar;

Öfke Savaşı’nda öyle devasa yaratıklar vardı ki, Smaug bu savaşta muhtemelen bir fare gibi ortalıkta gezerdi. Dev ejderha birliğine komuta eden Ancalagon, küçük bir birlikten oluşan Balroglar, hatta onların en büyüğü Gothmog, devasa sürüngen Glaurung ve daha bir çoğu. Bir çok güçlü elf bu yaratıklar tarafından öldürülmüştür.

Kötülüğün efendisi Melkor;

Orta Dünya’nın en kötü karakteri Sauron değil, Melkor veya diğer ismiyle Morgoth’dur; Sauron ise Melkor’un sağ koludur. Melkor, çok uzun zaman önce tüm kötülükleri bir araya getirmiş, müthiş bir ordu kurmuştu. Ancak bu ordu Orta Dünya’nın gördüğü en büyük savaş olan Öfke Savaşı’nda yenilgiye uğradı. Melkor ise en güçlü elftir, ancak kötülüğü seçmiştir.

Ya Sam olmasaydı;

Frodo her ne kadar çok ağır bir yük altında olsa da, her zaman yanında olan gizli bir kahramandı Sam. Kitapların yazarı Tolkien’e göre de bütün hikayedeki asıl kahraman Sam idi.
Sadece sen değil Tolkien, sanırım çoğu Orta Dünya hayranı da böyle düşünüyor.

Peki ya siz?

Instagram | Uygulama | YouTube | Destek Ol

Bu Yazıyı Paylaş veya Bir Arkadaşına Gönder;

1 Yorum

Yorumlar