Ülkelere Dair

Zambiya Hakkında Genel ve İlginç Birkaç Bilgi!

Zambiya Hakkında Genel ve İlginç Birkaç Bilgi!

Doğu Afrika’da bir ülke olan Zambiya adını Afrika’nın en uzun 4. nehri olan Zambezi Nehri‘nden alır. Bu nehir, Zambiya ve Zimbabve ülkesi ile sınır bölgesini oluşturur.

Binlerce yıllık bir tarihi geçmişi olan Zambiya, 1500’lü yıllarda kabilelerin organize olarak şehir krallıkları oluşturması ile kurulmuştur. Birleşik Krallık’tan 1964 yılında bağımsızlığını kazanan Zambiya, 1997 yılında başarısız bir darbe yaşamıştır. Darbe yapan 59 subay ise vatana ihanetten idam edilmiştir.

Bugün yaklaşık 17 milyonluk bir nüfusa sahip olan Zambiya’nın başkenti Lusaka‘dır ve bu şehirde 2 milyondan fazla insan yaşamaktadır. Halkın yaklaşık yüzde 50’si Hristiyan iken geri kalan kısmı yerel dinlere inanmaktadır. Ülkenin yüzölçümü 752 bin km² ile neredeyse Türkiye kadardır.

Ülke nüfusunun yüzde 65’i, günde 1 doların altında bir para kazanmakta olup ülkenin yüzde 80’i tarımla uğraşmaktadır. Ayrıca Zambiya dünyanın en büyük 10 bakır üreticisinden biridir. Alttaki görselden diğer bazı Afrika ülkelerinin yer altı zenginliklerini görebilirsiniz;

Görsel: Anadolu Ajansı

Ülke genelinde okula gitme zorunluluğu yoktur. Ülkede resmi dil İngilizce olsa da Bemba dili başta olmak üzere 40’tan fazla dil konuşulmaktadır. İslamiyet inancı yüzde 1’dir. 3 mevsim yaşanan ülkede toplam 10 şehir ve 105 ilçe bulunmaktadır.

En geniş şelale Viktorya;

Ülkenin önemli özelliklerine gelecek olursak Viktorya Şelalesi 1.7 kilometre genişliği ile dünyanın en büyük şelalesi unvanına sahiptir. Yükseklik açısından en yüksek şelale olmasa da 128 metre ile oldukça yüksektir. Şelaleden dakikada 600 milyon metreküp su dökülmektedir.

Viktorya Şelalesi

Üstelik bu şelalenin üzerinde devamlı bir gökkuşağı görünür, hatta geceleri ay ışığında görülen ve ay kuşağı adı verilen nadir görülebilen bu doğa olayını da bu yerde görmek mümkündür. Ancak ülkedeki bu su bolluğuna rağmen nüfusun yaklaşık 3’te birinin temiz içme suyuna erişimi hala yoktur.

Ülkede 1 milyondan fazla aids hastası vardır, bu da 15 kişiden birinin aids hastası olduğunu gösterir. Bu alanda dünyada ilk sıralarda yer alan Zambiya’da ölümler nedeniyle milyonlarca çocuk yetim kalmıştır ve bu sayının daha da artacağı düşünülmektedir.

Ortalama yaşam süresi 40’ın altında;

Nüfusun %45’i 15 yaş altında iken yalnızca %2’lik kısmı 65 yaş üzerindedir. Bunun da ana sebebi ülkenin ortalama yaşam süresinin 38’e kadar gerilemesinden kaynaklanır. Karşılaştırma yaparsak Japonya’da 70 yaş üzeri nüfus %20’leri geçmiş iken, ortalama yaşam süresi 84. Bizim ülkemiz Türkiye’de ise ortalama yaşam süresi 78’dir.

Bizi takip edin;

Instagram | Uygulama | YouTube | Destek Ol

Bu Yazıyı Paylaş veya Bir Arkadaşına Gönder;

1 Yorum

Yorumlar