İlginç Bilgiler

Zbigniew Religa ve 23 Saat Süren Stresli Kalp Ameliyatı!

Zbigniew Religa ve 23 Saat Süren Stresli Kalp Ameliyatı!

Polonyalı Cerrah Dr. Zbigniew Religa, 23 saat süren kalp ameliyatı sonrası hastanın hayati fonksiyonlarını izlerken…

Bu fotoğraf dünyanın en meşhur fotoğraflarından biridir, hatta öyle ki daha sonra bu doktorun filmi dahi yapıldı.

1987 yılında Polonya’da gerçekleşen bu olayda hastanın yaşaması için kalp naklinin yapılması gerekmektedir. Ancak o güne kadar kalp nakli Polonya’da hiç yapılmamıştır, Dr. Zbigniew Religa ise bu ameliyatı yaşayacağı birçok zorluğa rağmen gerçekleştirmeye kararlıdır.

Neden zorluk derseniz;

Polonya’da 1980’li yıllarda kalp nakli ameliyatı için önyargılar oldukça fazlaydı. İnsanlarda kalp nakli gerçekleşecek kişinin bambaşka birine dönüşme endişesi vardı ve kalp naklinin doğru bir şey olmadığı savunuluyordu.

Bunu iyi anlamanız için filmde hastanın ailesi tarafından söylenen bir replik; “Kalbi verecek kişi top ya da Yahudi falan değildir umarım ya da daha kötüsü bir kadın!” Hatta olayları daha iyi anlamanız için direkt filmi izlemeniz gerek, çünkü diyaloglar o dönemi çok iyi anlatmış.

Velhasıl Dr. Zbigniew Religa sert rejim rüzgarlarına rağmen ameliyata girer ve hayatında ilk kez yapmış olduğu kalp nakli ameliyatını 23 saat süren bir operasyon ile sonuçlandırır. Bu meşhur fotoğrafta doktorun asistanı ise (sağ köşede) uykuya dalmış bir vaziyettedir.

İlgili İçerik: William Halsted ve Aşkın İcadı Plastik Eldivenler!

Yılın fotoğrafı;

Fotoğraf aynı yıl 1987’de National Geographic tarafından yılın fotoğrafı ve ayrıca 20. yüzyılın en etkili 100 fotoğrafından biri seçilir. Dr. Zbigniew Religa çok sigara tüketen biri olduğu söylenir ve buna bağlı olarak 8 Mart 2009’da akciğer kanserinden hayatını kaybeder.

2014 yılında vizyona giren Bogowie (Tanrılar) filmi tüm bu olayları anlatır ve herkese tavsiye ederim. Hemen alttaki fotoğrafta gördüğünüz adam ise, kalp nakli olan kişidir ve Dr. Zbigniew Religa’dan daha uzun yaşamıştır.

Son olarak Türkiye’de ilk kalp naklini 1968’de gerçekleştiren ve geçen yıl kaybettiğimiz Opr. Dr. Kemal Bayazıt’ı da saygıyla anıyoruz. Dünyada ilk kalp nakli ise 1967’de gerçekleşmiştir onunda çok şaşıracağınız ilginç bir hikayesi var ama o da başka bir günün konusu olsun…

Bizi takip edin;

Instagram | Uygulama | YouTube | Destek Ol

Bu Yazıyı Paylaş veya Bir Arkadaşına Gönder;

Yorumlar