Uzay & Bilim

Zelandiya: Dünyanın 8. Kıtası Nasıl ve Ne Zaman Battı!

Zelandiya: Dünyanın 8. Kıtası Nasıl ve Ne Zaman Battı!

Varlığı yakın bir zamanda keşfedilen ve çok büyük bir çoğunluğu sular altında olan batık bir kıta: Dünyanın 8. kıtası Zelandiya;

Kıtanın büyüklüğü ve konumu;

Yakın bir zamanda bilim insanları yer kabuğu çatlakları konusunda yaptıkları çalışmalarla Avustralya’nın doğusunda yeni bir kıtanın varlığını tespit etti. Bu coğrafi kıta Zelandiya, Grönland ve Hindistan‘ın yüzölçümünden, Okyanusya kıtasının ise yarısından daha büyük.

Yaklaşık 5 milyon kilometrekarelik yüzölçümü ile de Türkiye’nin 5 katından daha büyük olan Zelandiya kıtasının yaklaşık yüzde 94’lük kısmı sular altında bulunuyor. Kalan yüzde 6’lık kısmını ise Yeni Zelanda ülkesi, Yeni Kaledonya bölgesi ve diğer adalar oluşturuyor.

Zelandiya ne zaman battı;

12 farklı ülkeden 32 bilim insanının 1250 metre derinlikte yer alan kıtanın 6 farklı bölgesinde yaptığı keşif gezisinden sonra, batık kıtanın Antarktika‘dan 130, Avustralya‘dan ise 85 milyon yıl önce ayrılmaya başladığını ve daha sonra yavaş yavaş batmış olduğu sonucuna varmıştır.

Zelandiya kıtası nasıl battı?

Zelandiya’yı kıta olarak öneren ilk bilim insanı Hamish Campbell‘ın tezine göre; “Zelandiya aslında tamamen sular altında kalmış, ancak kıtalar arasındaki çarpışmalar nedeniyle Yeni Zelanda gibi büyük yüzölçümlü kısımlar su üstüne çıkmış olduğu…” yönündedir.

Batık kıta hakkında yapılan araştırmalarda 8 binden fazla örnek incelendi ve birkaç yüz fosil türü tespit edildi. Bu fosiller, Zelandiya’nın coğrafyası ve ikliminin geçmişte çarpıcı biçimde farklı olduğunu gösteriyor, ayrıca her zaman okyanus derinliklerinde olmadığının da bir kanıtı.

İlgili İçerik: Kayıp kıta Mu: detaylı şekilde tüm bilgiler!

Zelandiya kıtası nasıl battı?

Dünyada Himalayalar gibi binlerce metre yükseklikte kayalar var iken, diğer yandan Hollanda gibi deniz seviyesiyle göz göze olan yerler de var. Mesela güney kutbu eridikçe sular yükselecek ve yakında dünyada birçok kara parçası da sular altında kalacak.

Zelandiya’da da buna yakın bir şey oldu. Milyonlarca yıl önce (Gondvana parçalandıktan sonra) Avustralya, Antarktika ve Zelandiya birlikte dev bir kara parçasını oluşturuyordu. Ancak bu büyük kıta parçalanmaya başlayınca kıtanın iç kesimlerindeki alçak bölgelerde denizler oluştu.

Dünyanın 8. kıtası Zelandiya!

Kıtaların kayması ile de Zelandiya’nın iç kesimleri açıldı ve deniz suyu büyük alanları işgal etti. 85 milyon yıl önce başlayan bu durum 27 milyon yıl öncesine kadar devam etti ve Zelandiya kıtası Mauritia gibi yerkabuğunun altına batmadı ama, büyük bölümü de sular altında kaldı.

Instagram | Uygulama | YouTube | Destek Ol

Bu Yazıyı Paylaş veya Bir Arkadaşına Gönder;

1 Yorum

Yorumlar